
Iš mokinio lūpų
Audra, 42 m., praktikuojanti taiči daugiau nei 10 m.
Taiči mano gyvenime atsirado visų pirma iš smalsumo, nes draugės mokytojas, pamatęs mano nuotrauką, apibūdino mane kaip labai įsitempusią. Buvau nustebusi, kaip įmanoma tai pasakyti tik iš nuotraukos, tačiau blogiausia buvo tai, kad jis pataikė tiesiai į dešimtuką. Tuo metu jau buvau išgirdusi lėtinio pervargimo diagnozę, jaučiausi išsekusi ir nuolat patyriau stresą, o kuo labiau stengiausi, tuo labiau viskas byrėjo – nuo santykių iki sveikatos.
Ieškojau atsvaros jogoje, tačiau po penkerių metų intensyvios praktikos suvokiau, kad nors ir tapau lanksti bei viena pavyzdingiausių mokinių, mano gyvenime niekas nepasikeitė. Kol būdavau jogos treniruotėje, tol viskas būdavo gerai, tačiau vos uždarydavau studijos duris, pakakdavo smulkmenos, kad ramybė iš karto išgaruotų.
Tiesa, prieš susitikdama su taiči mokytoju tikėjausi, kad sutiksiu Šaolinio vienuolį primenantį kovos menų meistrą, tačiau jis labiau priminė animacinio filmuko „Kung Fu Panda“ pagrindinį herojų, kuris darė pratimus su balerinos lengvumu ir grakštumu, o mane nuolat pylė prakaitas. Po pirmųjų pasitikrinimo pratimų ir pokalbio Domas dar daugiau pasakė apie mane ir su kokiais sunkumais susiduriu. Man tai buvo ženklas, kad turiu ką nors keisti. Taip mano gyvenime atsirado taiči ir mokytojas Domas, kuriam rūpėjo ne tai, ar teisingai atlieku pratimus, bet kaip jaučiuosi juos atlikdama ir kas keičiasi. Kūnas stiprėjo gana greitai, tačiau labiausiai džiugino savo kūno išjautimas, nes Domas išmokė ir vis dar moko stebėti save. Pajutau, ką reiškia daryti pratimus be pastangų arba padėti rankas „ant debesies“, kai jos tiesiog kabo ir nereikalauja jokios jėgos. Pradėjau mėgautis procesu ir pasitikėti tuo, kas vyksta. Anksčiau sugebėdavau atsipalaiduoti tik stresą pakeisdama dar didesne įtampa, kaip plaukiojimas su jėgos aitvarais ar važinėjimas motociklu, o dabar pajutau, kaip taiči išmokė atsipalaiduoti ir pasipildyti energijos. Negaliu pasakyti, kad streso nebeliko mano gyvenime, tačiau kur kas lengviau pavyksta susigrąžinti pusiausvyrą, pamatyti situacijas tarsi iš šono ir išjausti, ką turiu daryti ne tik protu, bet ir vidiniu matymu. Taiči suteikė mano gyvenimui daugiau prasmės, nes pažindama savo kūną ir protą atrandu save ir pasaulį naujomis spalvomis.
Mokytojas Domas nėra tas žmogus, kuris pritraukia praeivių susižavėjusius žvilgsnius sporto aikštelėje, demonstruodamas savo meistriškumą. Priešingai – tai mokytojas, kurio dėmesio centre yra mokinys ir pats mokymasis – taiči bei dao tradicijos perdavimas. Matant pokyčius tiek savo, tiek kitų mokinių gyvenimuose po, atrodo, paprasčiausių fizinių pratimų, noriu supažindinti ir jus su šiuo žmogumi bei taiči mokymu, kuris padeda pažinti save. Su tokiu, kuris moka ir šypsotis, ir liūdėti, geba veikti, bet kartu pasiduoti tėkmei, moka ir skubėti, ir sustoti. Anksčiau galvojau, kad turiu būti tobula – visada veikli, energinga ir pozityvi, o taiči išmokė save priimti visokią. Gal tik po septynerių metų iš tiesų supratau Domo žodžius, ką jis turėdavo omeny sakydamas, kad žmonės įsitempti gali tik iki tam tikro laipsnio, tačiau atsipalaidavimui ribų nėra. Gali skambėti keistai, tačiau man reikėjo daug treniruočių, kad suprasčiau, ką iš tikrųjų reiškia atsipalaiduoti, aprėpti save tokį, koks esi šiandien ir gali būti rytoj tam, kad žinotum, kokia kryptimi reikia judėti tolyn. Prisipažinsiu, šioje taiči kelionėje sunkiausia buvo išlaukti pokyčio, nes dar ir dabar su bendraminčiais juokiamės, kad mano antras vardas galėtų būti „kada“. Vis dėlto didžiausi pokyčiai atėjo tada, kai nustojau laukti. Ir jie vis dar tęsiasi. Išnyko sveikatos negalavimai, grįžo miegas, susireguliavo darbo ir poilsio ritmas, atsirado daugiau energijos, o svarbiausia – grįžo pasitikėjimas gyvenimu bei keliu, kurį pasirinkau.
Ar norite išbandyti taiči – spręsti jums. Galbūt jus įkvėps ir kitų mokinių istorijos, kurios sugulė į šią knygą? O prieš pradėdami praktikuoti perskaitykite mano užrašytus mokytojo atsakymus į dažniausiai mokinių užduodamus klausimus apie taiči – kaip tai veikia, kuo tai gali padėti ir ką svarbu žinoti pradedantiesiems.